سرپرست فرمانداری چناران
ولی قلیچی

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۹/۲۱

سرپرست فرمانداری در جلسه شورای اداری شهرستان چناران تشریح کرد؛

اقدامات دولت تدبیر و امید در مقابله با شرایط تحریم

جلسه شورای اداری شهرستان چناران به ریاست ولی قلیچی سرپرست فرمانداری چناران و با حضور رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی با محوریت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد.

جلسه شورای اداری شهرستان چناران به ریاست ولی قلیچی سرپرست فرمانداری چناران و با حضور حجه الاسلام سلطانی رئیس  شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و خدابنده مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی با محوریت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد.
در ادامه سرپرست فرمانداری ضمن خوش آمد گویی به رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی به تشریح اقدامات دولت در مقابله با شرایط تحریم پرداخت و گفت: بعد از ۱۳ آبان آمریکایی‌ها انتظار داشتند شاهد ایجاد حرج و مرج زمینه اقتصاد کشور باشند اما شرایط به گونه ای رغم خورد که عکس این انتظار اتفاق افتاد.
قلیچی با ارجاع حاضرین به صحبت های رهبری در دیدار با مسئولین نظام و میهمانان وحدت کنفرانس اسلامی گفت: ملت ایران با چهل سال مقاومت در برابر جریان استکبار جهانی به درخت تناوری تبدیل شود که با استعانت از خداوند و توسل به ائمه اطهار در مقابل طوفان های سهمگین همچنان استوار بمانیم و به پیشرفت های شگرفی در زمینه های مختلف علمی و اعتقادی دست یابیم و این جریان استثمار است که در مقابل ایران شکست خورده است.
وی با اشاره به صحبت های رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه بانک مرکزی، بخش‌های مختلف اقتصادی و  مردم به گونه‌ای عمل کردند که کاملاً برای همه دنیا و برای داخل کشور ما ملموس شد که آرامش مردم بعد از ۱۳ آبان مقداری بیشتر شده است.
قلیچی با اشاره به ادامه روند فروش نفت کشور در بازارهای بین المللی اظهار داشت: هدف آمریکایی‌ها جلوگیری از صادرات نفت ما بود که در این زمینه نیز عکس خواسته آمریکایی ها رخ داد و صادرات نفت ما بعد از ۱۳ آبان به مراتب بهتر از قبل از ۱۳ آبان شد. همچنین در در زمینه فروش سبد نفتی اعضای اوپک، آمریکایی‌ها تلاش مضاعفی نمودند تا میزان تولید نفت کشورهای عضو اوپک کاهش پیدا نکند اما در این زمینه نیز با تلاش جمهوری اسلامی، آمریکا در این میدان نیز بازنده شد و ضمن اینکه میزان تولید سبد نفتی این نهاد کاهش یافت ایران از کاهش تولید معاف گردید.
سرپرست فرمانداری با اشاره به تلاش های صادرکنندگان و پیشرفت مناسب در بیش از ۱۳ درصدی در صادرات کشور تصرح کرد: با چارچوبی تعیین شده برای بهره مندی و بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور ، راه‌حل مطمئنی برای رفع نیازهای ارزی پیش‌بینی شده است. وی افزود: اقتصاد کشور در چند ماه گذشته با چالش هایی رو به رو شد که عمده آن از عوامل برونزا و همچنین خروج یکجانبه رییس جمهوری آمریکا از برجام و با هدف منزوی کردن ایران از جامعه جهانی ناشی می گشت، موضوعی که تا حدی با اقدامات موثر دولت در داخل و استفاده موثر از قدرت دیپلماسی موثر ایران خنثی شد. هرچند نگرانی هایی در خصوص دور دوم تحریم ها و اثرات آن بر اقتصاد کشور مشاهده می شد، اما با تدبیر دولت بازار ارز که پیش از این آینه تلاطمات اقتصادی بود در ۶۰ روز گذشته در آرامش به سر می برد و قیمت ها در این بازار روندی کاهشی دارد و با ورود نرخ دلار در دو روز گذشته به کانال ۱۰ هزار تومان انتظارات است این روند کاهشی آن ادامه یابد. وی ادامه داد: از سویی دیگر کانالهای  مالی ایران با چند کشور اروپایی در حال فعال شدن و از روز دوشنبه نیز گشایش هایی در روابط بانکی ایران با چین صورت گرفته است و مجموع این اقدامات سیگنال های مثبتی به بازار اقتصاد وارد کرده است.
 ولی قلیچی با اشاره با استناد به برخی خبرگزاری های خارجی گفت: نکته جالب که برخی خبرگزاری های خارجی نیز به آن اشاره داشتند این بوده است که از زمان اجرایی شدن دور دوم تحریم های ایران به جای فروپاشی اقتصاد ایران ، شاهد حرکت بازار ایران به سمت استقرار آرامش هستیم و ارزش پول ملی ایران نیز در برابر ارزهای خارجی، رو به افزایش است و این بدان معناست که اقدامات دولت ایران موجب بازگشت آرامش به اقتصاد ایران و افزایش ارزش پول ملی ، در زمانی که تهران به خواسته های ترامپ پاسخ مثبت نداده شده است.
سرپرست فرمانداری چناران به برنامه بودجه دولت در سال 98 نیز اشاره کرد و گفت: دولت با سه رویکرد «تامین کالاهای اساسی مردم»، «اصلاح و افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان» و «حمایت از تولید و اشتغال و تکمیل طرح‌های نیمه تمام با مشارکت مردم و بخش خصوصی» بودجه سال آینده را تهیه نموده است که بر همین اساس بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد جهت گیری دولت در بودجه سال آینده و توجه ویژه به حمایت از اقشارآسیب پذیر را از نکات مثبت بودجه سال آینده عنوان می کنند بر همین اساس برنامه اساسی و اصولی دولت در تنظیم بودجه سال آینده در این جهت معطوف است تا مردم احساس آرامش بیشتری داشته باشند.
سرپرست فرمانداری با اشاره به مصرف بالای سوخت در کشور افزود: نبود سازو کار مناسب برای مدیریت مصرف سوخت باعث شده تا کشورمان همواره در لیست پرمصرف ترین ها در حوزه انرژی قرار گیرد. این روند در همه بخش ها از جمله آب، برق و سوخت قابل مشاهده است و این رویه غلط علاوه بر چالش های اقتصادی، چالش های اجتماعی و سیاسی را نیز به همراه داشته است. در واقع هرچه میزان مصرف بالاتر بوده اختصاص یارانه به افراد نیز بیشتر شد و این رویه بر خلاف عدالت اجتماعی پیش رفته است . به عنوان مثال در موضوع بنزین در سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰ درصد مبلغ یارانه پنهان به سه دهک پردرآمد کشور اختصاص یافته و باقی آن بین هفت دهک دیگر توزیع شده است.و همچنین این موضوع درآمدهای هنگفتی را نصیب قاچاقچیان کرده است که در چند ماه گذشته و با توجه به افزایش نرخ ارز و فاصله قیمت سوخت در داخل و خارج مرزها تشدید شد.  بر این اساس دولت در تلاش است تا توزیع سوخت در کشور را «نظام مند» کند و گام اولیه برای تحقق آن را با احیای کارت سوخت از روز شنبه سوم آذر ماه برداشت. وی افزود : بر اساس گزارش منابع رسمی، مصرف بنزین در کشورمان ۹۱ میلیون لیتر در روز است که با جمعیت تقریبا ۸۱ میلیون نفری ایران در هر شبانه روز به ازای هر نفر، ۱.۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود. یعنی یک خانواده چهار نفره حتی اگر خودروی شخصی نداشته باشند، در یک شبانه روز سهمی ۴.۵ لیتری در مصرف بنزین کشور دارند. این در حالی است که در کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و ۳۸۶ میلیون نفر حدود ۴۶۸ میلیون لیتر بنزین در روز و به ازای هر نفر، ۰.۳۴ لیتر بنزین و در کشور ترکیه نیز با جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر و مصرف روزانه ۸ میلیون و ۲۶۸ هزار لیتر بنزین، روز به ازای هر نفر، ۰.۱ لیتر بنزین در ترکیه مصرف می‌شود. مقایسه مصرف بنزین در ایران با ترکیه و چین از این نظر مقایسه‌ای جالب است که تعداد جمعیت دو کشور و تعداد خودروهای سبک دو کشور، تقریبا یکسان است، اما در ایران به ازای هر نفر، ۱۰ برابر هر ترکیه‌ای و ۳ برابر هر چینی بنزین مصرف می‌شود همچنین در نیمه مهرماه سال جاری «در هر روز ۹۱ میلیون لیتر بنزین در ایران مصرف شده است، یعنی ایرانی‌ها در هر ساعت ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار لیتر بنزین مصرف کرده که این رقم تقریباً ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است.»
قلیچی به خرید تضمینی گندم از سوی دولت اشاره ای کرد و گفت: از وظایف قانونی دولت ها حمایت از بخش کشاورزی و همچنین تامین کالاهای استراتژیک کشور است و بررسی عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم نشان می دهد دولت به این قانون عمل کرده است. وی تاکید کرد: بر اساس گزارش ها میزان افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از میزان افزایش تورم بیشتر بوده است که آمارها نشان می دهد قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۲ افزایش ۹۰.۵ درصدی، سال ۹۳، افزایش ۳۱.۲ درصدی ، سال ۹۴ و ۹۵ افزایش ۱۰ درصدی، سال ۹۶ افزایش ۲.۳ درصدی را دشته اما در سال ۹۷ بنا بر دلایل، ملاحظات و محدودیت های دولت در منابع و مصارف بودجه این قیمت نسبت به سال قبل ساده ماند. در عین حال خرید گندم از گندمکاران در سال آینده ۱۶۰۰ تومان برای هر کیلو در نظر گرفته شده است. و این به معنای افزایش ۳۰۰ تومانی است. هرچند انتظاراتی برای افزایش بیشتر قیمت گندم بعضا مشاهده می شود اما این در شرایطی است که دولت یارانه های پنهانی را نیز برای حمایت از کشاورزان اختصاص داده است و در این شرایط می توان گفت قیمت نهایی گندم تنها ملاک حمایت از کشاورزان نیست. از جمله دیگر حمایت های دولت از این بخش می توان به اعطای معافیت مالیاتی است. همچنین حمایت هایی از کشاورزان در خصوص قیمت آب انجام می شود و قیمت پرداختی آب توسط کشاورزان قیمت ذاتی آب نیست. از سویی دیگر ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی صرف تامین کالاهای اساسی می شود و این اقدام نیز علاوه بر تامین کالاهای اساسی کشور اقدامی در جهت حمایت از بخش کشاورزی است. به همراه این مساله اختصاص یارانه برای واردات کودها سم و بذر، افزایش 20 درصدی یارانه نهاده های کشاورزی و حمایت مالی از کشاورزان در مقابل حوادث غیر مترقبه نیز از دیگر مصادیق حمایت های پنهان دولتی به بخش کشاورزی است.


منبع : زیرپرتال فرمانداری چناران
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۸۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان